Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

ÇOCUKLARA BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIRKEN
 NELERE DİKKAT ETMELİ?
·        İlk olarak; televizyon karşısında çocuğunuza yemek yedirmeyin. Çocuklar televizyona odaklandıkları zaman yemek saati, yemek ve beslenme gibi alışkanlıkları edinmede güçlük çekiyorlar. Televizyon yerine şarkılar söyleyerek veya yemeğe uygun bir hikaye kurgulayarak çocuğunuza yemek yedirmeniz daha sağlıklı olacaktır.
·        Ailece sabit saatlerde sofrada buluştuğunuz öğünlerin olması, çocuğunuza beslenme alışkanlığı ve kuralları öğretme açısından oldukça yararlıdır. Sofra saati alışkanlığı olan çocuklar aynı zamanda ana öğünlerde daha sağlıklı beslenirler.
·        Çocuğunuz kendi yemek yiyebilecek fiziksel ve bilişsel yaşa ulaştığında hiçbir şekilde dışardan müdahale ile yemek yedirilmemeli ve çocuğunuz kendi yemeğini kendi yemesi konusunda sık sık siz ebeveynleri tarafından desteklenmeli.
·        Çocuğunuza yemek istemediği şeylerle ilgili baskı yapmayın. Bu tür baskılar çocuğunuzun yemek yemekten daha fazla soğumasına neden olur. Baskı yapmak yerine, yemek istemediği gıdaları daha sanatsal süslemelerle veya başka bir besinin içinde anlaşılmayacak derecede dağıtarak sofraya getirebilirsiniz.
·        Unutmayın, sizin damak zevkiniz olduğu ölçüde çocuklarınızın da damak zevki var ve her yemeği aynı ölçüde sevip tercih etmemeleri çok doğal bir durum. Bu nedenle çocuğunuza kızmayın ve azarlamayın.
·        Abur – cubur kategorisinde olan cips, çikolata, şeker gibi yiyecekleri yemek sonralarında ödül olarak kullanın ancak bunu yaparken de ödül olabilecek olan bu abur cuburları evde kendiniz yapmaya özen gösterin. (Kek, kurabiye, patlamış mısır gibi)
·        Mutfakta birlikte yemek yapın, menüyü hazırlarken çocuklarınızın da önerilerini alın. Bu hem kendilerini değerli hissetmelerine hem de yemek yeme konusunda daha istekli davranmalarına yol açacağı için önemli bir özel zaman dilimdir.
Afiyet Olsun ! 
Psikolog Gülşen KOCATÜRK