Hadi Oyun Oynayalım!

  
HADİ OYUN OYNAYALIM!

Oyun, çocukların, severek ve isteyerek tercih ettikleri aktivitelerdir. Çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağladığı gibi aynı zamanda öğrenme süreçlerine de katkıda bulunur. Oyunlar hepimizin bildiği gibi hem tek başına hem de birden fazla kişi ile birlikte kurgulanabilir.
 
 
Öğrenme  Aracı Olarak “OYUN”
·         Oyun, çocuğun sosyalleşme süreçlerine katkıda bulunur: Çocuklar özellikle grup oyunlarında paylaşmayı, tartışmayı, sorgulamayı öğrenir. Oyunlar esnasında kendi aralarında zaman zaman meydana gelen kavgalar aracılığıyla sorun çözmeyi, barışmayı, özür dilemeyi öğrenirler. Çocukların bu davranışlarının gözlenmesi, verdikleri  tepkilerin incelenmesi ve sorun çözme becerilerinin irdelenmesi açısından da ebeveynlere  yardımcı olur. Aynı zamanda birden fazla kişiyle oynanan grup oyunlarında çocuklar kuralları ve sınırları öğrenirler. Örneğin sek sek oyununu ele alacak olursak; her oyuncu kendi sırası gelince oynar ve oyuncu tarafından atılan taşın çizgiye gelmesi ya da dışarıya çıkması halinde oyuncu yanar, sıra diğerine gelir. Dolayısıyla çocuklar hem sıra beklemeyi hem de oyunun kuralına uymayan bir şey yaptıklarında oyun hakkının bir sonraki kişiye geçeceğini öğrenirler. Oyunlarla birlikte öğrenilen kurallar, çocuğun gündelik yaşamında da diğer kurallara uyum sağlamasında yardımcı olur. Grup oyunları paylaşmayı öğrenme açısından da oldukça yararlıdır. Oyuncaklarla kurulan oyunlarda çocukların oyuncaklarını ortak kullanmaları gerekmektedir. Bu da onlara bir şeyler yaparken paylaşmanın değerini ve faydalarını öğretmesi açısından oldukça önemlidir.
·         Oyunlardaki kurguları taklit becerilerini geliştirir böylece öğrenme süreçleri hızlanır. Oyunlardaki taklitler anne babayı taklit etme, öğretmenlerini taklit etme, arkadaşlarını taklit etme ya da kendilerine rol model olarak gördükleri yetişkinleri, meslek gruplarını taklit etme şeklinde olabilir.
 
 
İç Dünyamızı Yansıtma Yöntemi Olarak “OYUN”

·         Oyunlar çocukların hayal dünyasını geliştirmek ve iç dünyalarını dışarıya yansıtmalarını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Çocukların arabalarını uçak gibi kullanmaları, çiftlik hayvanlarını konuşturmaları, tencerelerden davul yapmaları, oyunun, hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının geliştirmedeki önemine örnektir.  Öte yandan doktorculuk oynarken verilen korku tepkileri, evcilik oynarken çocuğun kullandığı ifadeler , çocuğun oyuncaklarına ve oyun arkadaşlarına yüklediği anlamlar ve oyunlardaki rol dağılımları da çocuğun iç dünyasının  bir yansıması olarak ele alınabilir.
 
  
Fiziksel Gelişim Aracı Olarak “OYUN”

·         Oyun ve oyuncaklar ince motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Özellikle yap-boz ve bul-tak şeklinde parça boyutu küçük olan oyuncaklar çocukların parmak uçlarını ve ince motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Oyun hamurları da çocukların el kaslarının gelişmesi açısından önemlidir. Ancak bu noktada oyun hamurlarının kimyasal olduğunu düşünüyorsanız evde kendiniz hamur yaparak da birlikte oynayabilirsiniz.
·         Dışarıda oynanan hareketli oyunlar çocukların fiziksel gelişimine katkıda bulunur. Günümüzde çocukların fazla kilolarla savaşmasının nedenlerinden birisi de hareketli oyunlar oynamak ve hareket içeren faaliyetlerde bulunmak yerine bilgisayar/tablet benzeri teknolojik araçları oyun aracı gibi kullanmalarıdır. Doğal olarak bilgisayar başındayken de hareketsiz-durağan bir vaziyettedirler. Bu nedenle içinde koşmak, zıplamak, atlamak gibi eylemler içeren oyunlar ve aktiviteler çocukların fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir.
 
Ebeveynlerimize Çocuklarımızın Oyunları İle İlgili 5 Temel Hatırlatma:

·         Çocuğunuzun kurduğu oyunlar fiziksel şiddet içermediği ve kendilerine zarar vermediği sürece müdahale etmeyin. Unutmayın oyunlar onların hayal dünyasını yansıtıyor.
·         Fırsat buldukça kurdukları oyunlara katılmaya çalışın. Bu sayede çocuklarınızın sorunları, istekleri ve hayalleri ile ilgili daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
·         Oyun her zaman oyunlara uygun oyuncaklarla kurulmaz. Kendilerine zarar vermeyecekleri ve oynanmaya uygun ev eşyalarıyla da çocuklarınızın oynamasına izin verin. Örneğin çocuğunuzun oynamayı sevdiği çadırlardan almak yerine birlikte minder ve çarşaflarla ev inşa edebilir ya da kovalar ve tencere kapaklarıyla bir orkestra kurabilirsiniz. Bu örneklere benzer şekilde evde kendi imkanlarınızla yaptığınız oyuncaklar çocuğunuzun yaratıcılığını arttıracaktır. Öte yandan “almak” yerine “yapmayı” öğrenecek ve bunu zamanla gündelik yaşantısında kullanacaktır.
·         Siz ebeveynler için yaptığınız işler ne kadar önemliyse oyunun da çocuklarınız için o derece önemli olduğunu unutmayın ve oyunlarını ciddiye alın.
·         Çocuklarınızın kitap okumaya, ders çalışmaya ihtiyacı olduğu kadar oyun oynamaya da ihtiyaçları olduğunu unutmayın.
 
Mutlu, keyifli ve paylaşımı bol oyunlarınız olması dileği ile…
 
 
 
PSİKOLOG
Gülşen KOCATÜRK